ПечиваПитиРецепти

Bougatsa

Крцкава, сочна и миризлива пита од готови кори, исполнета со крем од ванила е bougatsa.

 

Потребни состојки:

  • 400 гр тенки кори,
  • 100 гр. растопен путер,
  • шеќер во прав и цимет.

За филот се потребни:

  • 0.5 мл. млеко,
  • едно јаце,
  • две пакувања ванилин шеќер,
  • 100 гр. нишесте,
  • 180 гр. шеќер.

Подготовка:

Првин се  подготвува филот за да се олади. Во сад се мати јајце, се додаваат ладно млеко, шеќер и нишесте, се меша се додека не се добие смеса без грутчиња. На оган, на средна температура се става останатото млеко и шеќерот. Кога ќе почне да врие постепено се додава кашата, со непрестано мешање. Се меша уште десетина минути за да згусне кремот. Се додава ванила шеќерот, се  меша и се тргнува од оганот,  да се олади.

Во намастена тава се редат седум кори една врз друга, секоја кора убаво се премачкува со путер. Се става кремот од ванила и рамномерно се распоредува. Краевите од корите се виткаат над филот и се премачкуваат со путер. Над нив се редат уште пет кори, секоја премачкана со путер и со свиткани краеви кон средината на тавата. Се премачкува со растопениот путер и се става да се пече 25 минути во загреана рерна на 200 степени.

Врз оладената пита се ставаат шеќер во прав и цимет, а потоа се сече за послужување.

Наздравје!

 

Next Article:

0 %