Торти

Чоколадно срце

Оваа торта е совршена комбинација од чоколадо и малини. Сладоста и горчината на темното чоколадото, ...
Кифли

Млечни кифли

Овие кифли се меки како памук, а вкусот е неверојатен кога ќе се спојат млечниот ...
Десерти

Вафли со карамел

Овие вафли се бисквитни и крцкави, внатре со тенок слој карамел, кој го надополнува преубавиот ...
Леб

Лепчиња со тиква

Меки како памук, воздушести како перничиња, со прекрасен златен колорит од тиквата, која му дава ...
Рецепти

Редена торта

Ред бисквити, ред крем, бела снежна торта за разладување во топли денови е прекрасен десерт. ...
Десерти

КРЕМПИТА

Мека како памук, полна со сатенски ванила крем. 🍰Оладена е мелем за овие тропски горештини. ...
Салати

Летна салата

Шаренило од бои, со фантастичен, освежувачки вкус за топлите денови е оваа салата. Ја сервирам ...
Кифли

Варен ѓеврек

Овие варени ѓевречиња се со прекрасен сладок вкус од медот во кои се вареа, а ...
Печива

Проја

Оваа проја е мека, ронлива со убав шмек од перцата на младите кромитчиња. Јас ја ...
Колачи

Шеќерпаре

Медени, ронливи, во уста се топат овие шеќерпариња. Состојки: 300 гр. брашно 80 гр. шеќер ...
Десерти

КАДАИФ

Крцкав, сочен, полн со бадеми и суво грозје, прекриен со сатенски крем од ванила и ...
Главни јадења

Компир манџа

Пушеното месо им дава интензивен вкус на компирите и морковите, надополнет со неповторлив шмек од ...
Главни јадења

Боранија

Боранијата во мојот дом е присутна повремено, најчесто посна без месо, така ја сакаме најмногу. ...
Рецепти

Качамак

Ова традиционално јадење се подготвува од пченкарно брашно, кое е полно со  растителни влакна, често ...
Рецепти

Пастрмајлии

Овие пастрмајлии се меки како памук, полни со вкусови од месото, сланината и јајцата. Истите ...
Рецепти

Пита со тиква

 Домот да замириса на есен со тиква и цимет. Потребни состојки за тесто: 500 грама ...
Торти

Торта со јагоди

Мека, сочна, полна со фил е тортата со јагоди. Најчесто ја подготвувам за роденден. Потребни ...
Пијалоци

Ликер од јагоди

Интензивниот мирис и вкус на јагодите, му даваат на ликерот интересен и незаборавен шмек. Потребни ...
Мафини

Мафини

По овој рецепт подготвувам и овошни мафини со сезонско овошје, но овие ги подготвив со ...
Рецепти

Крофни

Со фантастичен вкус и прекрасен мирис, крцкави од тенкиот слој шеќер, а внатре воздушести се ...
Пити

Шпанска пита

Миризлива, мека со интересни вкусови е шпанската пита. Брза и лесна за подготовка, најчесто ја ...
Предјадења

Хумус

Хумусот е јадење кое потекнува од Египет, а денес е популарно во целиот свет, како ...
Пити

Bougatsa

Крцкава, сочна и миризлива пита од готови кори, исполнета со крем од ванила е bougatsa. ...
Печива

Роло гиро

Роло гира секогаш подготвувам со домашни тортиљи, но убави се и брзи за подготовка и ...
Печива

Гибаница – гужвана

Воздушеста, растресита и крцкава, ниту малку згмечена или мрсна, е мојата омилена гибаница – згужвана ...
Печива

Тортиљи

 Тесто за 8 тортиљи: 700  гр. брашно 300 мл. вода 40 мл. маслиново масло лажичка ...
Колачи

Жербо коцки

Жербо коцките се традиционален унгарски десерт кој импресионира со својот вкус. Постојат бројни варијанти на ...
Колачи

Падобранци

Пробајте ги овие воздушести убавини. Секогаш ги правам овие колачиња и сите во домот многу ...
Печива

Бурек

Kрцкав и сочен бурек, лесен и брз за подготовка со готови кори. Состојки: 500 гр. ...
Колачи

ШИШАРКИ

Највкусните, декоративни, крцкави колачи, лесни за подготовка, без печење од корнфлекс, со печени бадеми, рум ...
Десерти

Еклери

Совршено кремасти, тестото лесно, шупливо, полно со сатенски ванила крем и со чоколадна глазура одозгора. ...

Posts navigation