Пијалоци

🍸Ликер од вишни🍒

За мене еден од најубавите ликери е овој со вишни🍒. Секоја година го подготвувам и експериментирам, минатата година го подготвив со вотка, а годинава со ракија.

 

Состојки:

  • 2 кг. вишни
  • 1 кг. шеќер
  • 3 пакувања ванила шеќер
  • 2 стапчиња цимет
  •  неколку каранфилчиња
  • 3-4 резанки лимон
  • литар ракија или вотка

 Подготовка:

Вишните измиени и исчистени од стебленцата, со семки се редат во поголема тегла од 3 кг, или во неколку помали тегли, јас ги ставив во шише од 2 литри. Се додаваат:  шеќерот, ванила шеќерот, каранфилчињата, лимон-резанките и стапчињата – цимет. На крајот, во теглата се тура ракијата/вотката, убаво се затвора теглата, се протресува и се остава на сонце да одстои 40 дена. Теглата повремено се протресува, за по 40 дена да се отвори и да се процеди. Ликерот со вишни потоа се става во шишиња./Б.Б.

🍸Живели!

 

 

Next Article:

0 %