Печива

Роло гиро

Роло гира секогаш подготвувам со домашни тортиљи, но убави се и брзи за подготовка и со готови тортиљи.

Потребни состојки:

  • 5 тортиљи  (25-30 см)
  • 5 лажици мајонез
  • 5 мали лажици сенф
  • 500 грама пилешки стек (исечкан на коцки мали, зачинет со сол и оригано, испржен)
  • 250 грама ајдемер или моцарела (изрендан)
  • домат поголем (исечкан на мали коцки)
  • 5 кисели краставички (исечкани на тенки листови кругчиња)
  • јајце сматено за премачкување
  • оригано

Подготовка:

Секоја тортиља се премачкува со лажица мајонез, мала лажица сенф, па се додава 50 грама рендан кашкавал низ цела тортиља, врз него се ставаат домати и кисели краставички, па најгоре пилешкото. Се преклопуваат левиот и десниот крај  кон внатре и заедно се ролова (може да видите подолу на видеото).

Кога се готови се редат во тава, се премачкуваат со јаце и горе се додава оригано. Се печат во загреана рерна на 250 степени 10 минути, да заруменат.

Наздравје!

 

 

 

Next Article:

0 %