РецептиСалати

Летна салата

Шаренило од бои, со фантастичен, освежувачки вкус за топлите денови е оваа салата. Ја сервирам со потпечени, крцкави лепчиња.

Потребни состојки за две порции:

 • Марула
 • 2 домати
 • 2 пиперки
 • 100 грама пченка
 • 50 грама биено сирење
 • 50 грама кашкавал
 • 50 грама сино сирење
 • 100 грама маслинки
 • Семки од тиква

За прелив:

 • 100 мл. Јогурт
 • 2 лажици маслиново масло
 • лажица Ворчестер сос
 • 2 лажици чиа семе

Се заедно се меша.

Подготовка:

Во чинија се става сечканата марула, врз марулата на еден дел, се става сечканиот домат, до него се става пченката, потоа се ставаат сечкани на коцки кашкавалот и синото сирење, па пиперката исечкана на тенки листови, до него се редат маслинките и на крај се додава биенот сирење сечкано на долги стапчиња. Се посолува со морска сол, па врз сето ова се полева со преливот и се наросува со семките од тиква.

Next Article:

0 %