КифлиПечиваРецепти

Варен ѓеврек

Овие варени ѓевречиња се со прекрасен сладок вкус од медот во кои се вареа, а многу добра комбинација со печениот сусам во кои се обвиткани. Внатре меки како памук.

Ѓеврек/ Bobe’s bakery

Состојки:
  • 1 кг. брашно,
  • 100 мл. масло,
  •  свеж квасец,
  • 500 мл. млако млеко,
  • 3 мали лажици сол,
  • мала лажица шеќер,
  • 2 големи лажици мед,
  • 250 гр. сусам.

Ѓеврек / Bobe’s bakery

Подготовка:

Се замесува меко тесто (да не лепи на рацете) од брашното, квасецот, маслото, сол, шеќер и млекото, ако има потреба се достава вода. Се остава 40 минути покриено со крпа, да стаса тестото. Стасано тестото се дели на 15/20 топчиња, според тоа колкава големина сакате да бидат. од секое топче се прави долго црево чии краеви се спојуваат и се формира геврек. Оформените ѓевреци се редат на  набрашнета површина, се покриваат со памучна крпаи се оставаат  15 минути да стасаат. Во длабок сад се става 1л вода и 2 лажици мед да зоврие. Откако ќе зоврие водата се става во неа ѓеврек (долната страна што стоел на масата да биде горе) и се вари 30 секунди.
Потоа со цедалка се вади исцеден и дирекно се става во сусам, се врти во сусамот и од другата страна, па се реди во тепсија врз хартија за печење. Се печат 15 минути, во загреана рерна на 200Ц.
Наздравје!

Ѓеврек / Bobe’s bakery

Next Article:

0 %