Чомлек – магична симфонија на вкусови, од месо и стаклести меки кромитчиња, која со аромата од црвените пиперки го заокружува автентичниот вкус на македонската кујна.

Состојки:

  • 1,5 кг. свинско или телешко месо исечкано на коцки
  • 2 кг. малечки кромитчиња
  • 10 нелупени чешниња лук
  • 200 гр. суви сливи без семки
  • 3 суви/свежи црвени пиперки
  • 100 мл доматен сос
  • 100 мл масло
  • 2-3 Ловоров лист
  • лажица црвен пипер
  • сол и црн пипер

Подготовка:

Месото кратко пропржете го на малку маснотија, додадете вода и на тивок оган динстајте околу 30 минути. Во меѓу време додадете ги црвените пиперки и ловоров лист. Откако месото е издинстано, течноста испарена зачинете по вкус,  додајте ги лукчињата нелупени со тенкиот слој, за да не се распаднат, па потоа додајте ги кромитчињата цели и сувите сливи и промешајте. Целата содржина од тенџерето префрлете ја во земјена тава, јас овој пат го подготвив во истото тенџере, налејте топла вода и доматен сос, затворете со капак и оставете да крчка  два часа во загреана рерна на 220Ц. Потоа тргнете го капакот и оставете уште десетина минути да се потпече.

На здравје!

Next Article:

0 %