ПијалоциРецепти

Фрапе од јагоди

За топли денови најубаво слатко освежување е фрапе од јагоди. Додека е сезоната за јагоди да се насладиме.

Потребни состојки:

  • 10 крупни јагоди
  • Лажица мед или агаве сируп
  • 200 мл. Ладно млеко ( бадемово)
  • Топка сладолед или шлаг од слатка павлака
  • Прелив од јагоди ( џем од јагоди)

Начин на подготовка:

Во блендер се ставаат јагодите, медот и млекото. Се заедно се блендира. Се тура во чаша, одозгора се става шлаг од слатка павлака или топка сладолед. Врз шлагот се става прелив од јагоди, јас ставив домашен џем од јагоди и се декорира со јагоди🍓.

Наздравје сладење!

Next Article:

0 %