ЗимницаРецепти

Модри патлиџани во тегла

Оваа зимница најмногу ја јадеме, на ручек, како замена за салата.

Модриот патлиџан со лукче, магдонос и оцет е топ комбинација.

Потребни состојки за две големи тегли:

  • 4 модри патлиџани,
  • 4 лукчиња,
  • лажица шеќер,
  • пола китка магдонос,
  • сол, масло и оцет по потреба.

Подготовка:

Исчистени модрите патлиџани од дршките се редат во тепсија и се печат. Кога ќе се оладат се лупат и се оставаат во цедалка еден час да излезе течноста. Потоа се сечат на парчиња, а семето се вади. Се редат во тегли, ред патлиџани, ред сол и малку шеќер, магдонос и лукче. Кога ќе се наполни теглата се дотура малку масло за јадење и се дополнува со оцет (јас ставам јаболков). Теглите се затвараат и со здравје да се јадат зимоска.

Next Article:

0 %