ДесертиКолачиРецепти

Бомбици без шеќер

Ако Ви падне шеќерот, еве бомбици најбрзото што се подготвуват, а без шеќер. Кога ќе се вкусат се доживува експлозија на вкусови. Чоколадо, ореви и портокал се добитна комбинација.
Состојки:
  • 100 гр. ореви
  • 50 гр. бисквити
  • 10 урми свежи
  • 100 гр. темно чоколадо
  • сок од цеден портокал
  • 10 гр. кандирана кора од портокал/ рендана кора од портокал

За валкање:

  • 50 гр. кокос

Подготовка: Во блендер се ставаат, оревите и бисквитите, кога ќе се смелат се додаваат урмите, исчистени од коски. Кога ќе се соедини се заедно, им се додава сок од цеден портокал, чоколадо стопено и  кора од портокал. Се обликуваа во догнавеста форма, па се валкаат во кокос.
Одозгора ги декорирав со исечкани неколку ролнички од кандирани кори од портокал.
Наздравје!

Comments are closed.

Next Article:

0 %