Печива

Питулици

Откријте го начинот на подготовка на ова автентично јадење и уживајте во неговиот неодолив вкус. ...
Печива

Млечни кифли

Овие кифли се меки како памук, а вкусот е неверојатен кога ќе се спојат млечниот ...
Печива

Лепчиња со тиква

Меки како памук, воздушести како перничиња, со прекрасен златен колорит од тиквата, која му дава ...
Печива

Варен ѓеврек

Овие варени ѓевречиња се со прекрасен сладок вкус од медот во кои се вареа, а ...
Печива

Проја

Оваа проја е мека, ронлива со убав шмек од перцата на младите кромитчиња. Јас ја ...
Печива

Пастрмајлии

Овие пастрмајлии се меки како памук, полни со вкусови од месото, сланината и јајцата. Истите ...
Печива

Пита со тиква

 Домот да замириса на есен со тиква и цимет. Потребни состојки за тесто: 500 грама ...
Печива

Шпанска пита

Миризлива, мека со интересни вкусови е шпанската пита. Брза и лесна за подготовка, најчесто ја ...
Печива

Bougatsa

Крцкава, сочна и миризлива пита од готови кори, исполнета со крем од ванила е bougatsa. ...
Печива

Роло гиро

Роло гира секогаш подготвувам со домашни тортиљи, но убави се и брзи за подготовка и ...
Печива

Гибаница – гужвана

Воздушеста, растресита и крцкава, ниту малку згмечена или мрсна, е мојата омилена гибаница – згужвана ...
Печива

Тортиљи

 Тесто за 8 тортиљи: 700  гр. брашно 300 мл. вода 40 мл. маслиново масло лажичка ...
Печива

Бурек

Kрцкав и сочен бурек, лесен и брз за подготовка со готови кори. Состојки: 500 гр. ...
Печива

Еклери

Совршено кремасти, тестото лесно, шупливо, полно со сатенски ванила крем и со чоколадна глазура одозгора. ...