Десерти

Обланди – посни

Со секој залак навлегувате во вкусните тајни на крцкавата повеќеслојна обланда исполнета со кремаст и ...
Десерти

Чоколадно срце

Оваа торта е совршена комбинација од чоколадо и малини. Сладоста и горчината на темното чоколадото, ...
Десерти

Вафли со карамел

Овие вафли се бисквитни и крцкави, внатре со тенок слој карамел, кој го надополнува преубавиот ...
Десерти

Редена торта

Ред бисквити, ред крем, бела снежна торта за разладување во топли денови е прекрасен десерт. ...
Десерти

КРЕМПИТА

Мека како памук, полна со сатенски ванила крем. 🍰Оладена е мелем за овие тропски горештини. ...
Десерти

Шеќерпаре

Медени, ронливи, во уста се топат овие шеќерпариња. Состојки: 300 гр. брашно 80 гр. шеќер ...
Десерти

КАДАИФ

Крцкав, сочен, полн со бадеми и суво грозје, прекриен со сатенски крем од ванила и ...
Десерти

Колач со вишни

Мек, сочен, со слатко – киселкаст вкус е овошниот колач со вишни🍒 Потребни состојки: 100 ...
Десерти

Торта со јагоди

Мека, сочна, полна со фил е тортата со јагоди. Најчесто ја подготвувам за роденден. Потребни ...
Мафини

Мафини

По овој рецепт подготвувам и овошни мафини со сезонско овошје, но овие ги подготвив со ...
Десерти

Крофни

Со фантастичен вкус и прекрасен мирис, крцкави од тенкиот слој шеќер, а внатре воздушести се ...
Десерти

Жербо коцки

Жербо коцките се традиционален унгарски десерт кој импресионира со својот вкус. Постојат бројни варијанти на ...
Десерти

Падобранци

Пробајте ги овие воздушести убавини. Секогаш ги правам овие колачиња и сите во домот многу ...
Десерти

ШИШАРКИ

Највкусните, декоративни, крцкави колачи, лесни за подготовка, без печење од корнфлекс, со печени бадеми, рум ...
Десерти

Еклери

Совршено кремасти, тестото лесно, шупливо, полно со сатенски ванила крем и со чоколадна глазура одозгора. ...
Десерти

Обланди – карамел

Обландите со карамел се совршени, особено за престојните празници, или, ако сакате ручекот со семејството ...
Десерти

ВАНИЛИЦИ

Ванилиците се ронливи слатки задоволства кои се топат во устата, а џемот  им дава перфектен ...