Рецепти

Обланди – посни

Со секој залак навлегувате во вкусните тајни на крцкавата повеќеслојна обланда исполнета со кремаст и ...
Рецепти

Чомлек

Чомлек – магична симфонија на вкусови, од месо и стаклести меки кромитчиња, која со аромата ...
Торти

Чоколадно срце

Оваа торта е совршена комбинација од чоколадо и малини. Сладоста и горчината на темното чоколадото, ...
Кифли

Млечни кифли

Овие кифли се меки како памук, а вкусот е неверојатен кога ќе се спојат млечниот ...
Десерти

Вафли со карамел

Овие вафли се бисквитни и крцкави, внатре со тенок слој карамел, кој го надополнува преубавиот ...
Леб

Лепчиња со тиква

Меки како памук, воздушести како перничиња, со прекрасен златен колорит од тиквата, која му дава ...
Рецепти

Џем од модри сливи

Палачинка намачкана со овој рустичен џем во рубин боја, надополнет со волшебниот вкус од печени ...
Рецепти

Лосос со бадеми

Дефинитивно мојот најпосакуван вкус на лосос, одозгора крцкав од слојот бадеми, внатре сочен со прекрасна ...
Рецепти

Редена торта

Ред бисквити, ред крем, бела снежна торта за разладување во топли денови е прекрасен десерт. ...
Рецепти

КРЕМПИТА

Мека како памук, полна со сатенски ванила крем. 🍰Оладена е мелем за овие тропски горештини. ...
Рецепти

Летна салата

Шаренило од бои, со фантастичен, освежувачки вкус за топлите денови е оваа салата. Ја сервирам ...
Рецепти

Проја

Оваа проја е мека, ронлива со убав шмек од перцата на младите кромитчиња. Јас ја ...
Рецепти

Супа со ракчиња

Базата на оваа супа се зачините кои го создаваат волшебниот егзотично-ориентален вкус откако ќе се ...
Рецепти

Шеќерпаре

Медени, ронливи, во уста се топат овие шеќерпариња. Состојки: 300 гр. брашно 80 гр. шеќер ...
Рецепти

КАДАИФ

Крцкав, сочен, полн со бадеми и суво грозје, прекриен со сатенски крем од ванила и ...
Рецепти

Компир манџа

Пушеното месо им дава интензивен вкус на компирите и морковите, надополнет со неповторлив шмек од ...
Рецепти

Боранија

Боранијата во мојот дом е присутна повремено, најчесто посна без месо, така ја сакаме најмногу. ...
Рецепти

Качамак

Ова традиционално јадење се подготвува од пченкарно брашно, кое е полно со  растителни влакна, често ...
Рецепти

Пастрмајлии

Овие пастрмајлии се меки како памук, полни со вкусови од месото, сланината и јајцата. Истите ...
Рецепти

Пита со тиква

 Домот да замириса на есен со тиква и цимет. Потребни состојки за тесто: 500 грама ...
Рецепти

Колач со вишни

Мек, сочен, со слатко – киселкаст вкус е овошниот колач со вишни🍒 Потребни состојки: 100 ...
Рецепти

Торта со јагоди

Мека, сочна, полна со фил е тортата со јагоди. Најчесто ја подготвувам за роденден. Потребни ...
Рецепти

Ликер од јагоди

Интензивниот мирис и вкус на јагодите, му даваат на ликерот интересен и незаборавен шмек. Потребни ...
Рецепти

Фрапе од јагоди

За топли денови најубаво слатко освежување е фрапе од јагоди. Додека е сезоната за јагоди ...
Рецепти

Мафини

По овој рецепт подготвувам и овошни мафини со сезонско овошје, но овие ги подготвив со ...
Рецепти

Крофни

Со фантастичен вкус и прекрасен мирис, крцкави од тенкиот слој шеќер, а внатре воздушести се ...
Рецепти

Шпанска пита

Миризлива, мека со интересни вкусови е шпанската пита. Брза и лесна за подготовка, најчесто ја ...
Предјадења

Хумус

Хумусот е јадење кое потекнува од Египет, а денес е популарно во целиот свет, како ...
Рецепти

Bougatsa

Крцкава, сочна и миризлива пита од готови кори, исполнета со крем од ванила е bougatsa. ...
Печива

Роло гиро

Роло гира секогаш подготвувам со домашни тортиљи, но убави се и брзи за подготовка и ...
Печива

Гибаница – гужвана

Воздушеста, растресита и крцкава, ниту малку згмечена или мрсна, е мојата омилена гибаница – згужвана ...
Печива

Тортиљи

 Тесто за 8 тортиљи: 700  гр. брашно 300 мл. вода 40 мл. маслиново масло лажичка ...
Колачи

Жербо коцки

Жербо коцките се традиционален унгарски десерт кој импресионира со својот вкус. Постојат бројни варијанти на ...
Колачи

Падобранци

Пробајте ги овие воздушести убавини. Секогаш ги правам овие колачиња и сите во домот многу ...
Печива

Бурек

Kрцкав и сочен бурек, лесен и брз за подготовка со готови кори. Состојки: 500 гр. ...

Posts navigation