ДесертиКолач / Ролат

Тикварник – сочен, воздушест и миризлив

Постојат голем број рецепти за подготовка на торта со тиква, позната и како тикварник. Ви го претставуваме нашиот, едноставен и лесен традиционален рецепт за тикварник, со наши додатоци со кој ќе добиете необичен вкусен десерт.

Потребни состојки:

 • Кило варена и пасирана тиква,
 • три јајца,
 • 150 гр. шеќер,
 • 40 мл. масло,
 • ½ лажичка прашок за печење,
 • кесичка ванилин шеќер,
 • лажица брашно,
 • ½ лажичка цимет,
 • ¼ лажичка мускатно оревче,
 • ¼ мелено каранфилче,
 • млеко по потреба.

Намаз:

 • 100 гр. крем сирење,
 • 50 гр. шеќер во прав,
 • две лажици варена тиква,

Сите состојки од намазот се матат со миксер.

 • 150 мл. слатка павлака изматена  да се декорира тикварникот.

Се матат јајцата со шеќерот и ванилата, им се додава тиквата и маслото и се матат до изедначување на смесата. Кога се убаво соединети, се додава прашокот за печење, циметот, мускантното оревче, каранфилчето и брашното и се мешаат со лажица. Смесата се става во намастено тавче и се пече дваесетина минути во рерна загреана на 220 степени.
Оладеното тесто се премачкува со тенок слој од намазот. Врз него се става изматена слатка павлака.

Наздравје!/Б.Б.

 

 

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Next Article:

0 %