ДесертиКолач / Ролат

Мини штрудли со смокви

Највкусните мини штрудлички, ронливи, сочни и миризливи.

Bobe’s bakery

Состојки за тесто:

 • 450 гр. брашно
 • 200 гр. путер или маст
 • 200 гр. шеќер во прав /шеќер за посипување
 • две лажици мед
 • 1/2 прашок за пециво
 • прстофат сол
 • две јајца
 • два ванилини шеќера
 • рендана кора од лимон

Состојки за фил:

 • 250гр. суви смокви
 • варено јаболко
 • цимет по желба
 • 100 гр. ореви или бадеми сецкани
 • лажица рум
 • 1/2 лажица мускантно оревче

Подготовка тесто:

Во поголем сад измешајте путер, шеќер во прав, една лажица мед, малку сол, кора од лимон, ванилин шеќер и јајца. Додадете суви состојки, брашно и прашок за пециво. Замесете фино, мазно тесто. Поделете го тестото на пет дела и оставете го завиткано во фолија само малку да се одмори додека го подготвувате филот.

Подготовка фил:

Исечкајте и измешајте суви смокви, ореви или бадеми, варено јаболко, рум, мускантно оревче, цимет и лажица мед во мултипрактик.

Bobe’s bakery

Формирање ролати:

Најдобро е да земете едно поголемо парче прозирна растеглива фолија и да го посипете со малку брашно. Направете една ролна од тестото и истегнете ја со дебелина од 2 мм. Нанесете го филот по должина. Користете фолија, преклопете го тестото и свртете ја штрудлата така што преклопот ќе биде на долната страна.

Вака подготвените штрудли исечете ги на растојание од 5-6 см. Наредете ги едни до други на хартија за печење и печете на 190 ° околу десет минути. Кога малку ќе поруменат, извадете ги од рерна.

Кога ќе се оладат посипете ги со шеќер во прав и послужете.

Наздравје!

Bobe’s bakery

Bobe’s bakery

Next Article:

0 %